Beyazlatma

Beyazlatma (bleaching) dişin hem dış yüzeyindeki hem de içindeki renkleşmeleri gidermek amacıyla yapılan bir tedavidir. Dişlere hiçbir zararı olmayan bu yöntem, protez tedavilerine göre kolay, ucuz ve pratiktir.

Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Beyazlatma 2 yöntemle yapılır. Klinikte yapılan  “ofis tipi beyazlatma” ve kişilerin evde kendi kendilerine yaptıkları “ev tipi beyazlatma”

Ofis Tipi Beyazlatma (Office Bleaching)

Yöntem çok basittir. Tüm dişlerin üzerine beyazlatıcılı jel sürülür ve ortalama 45 dakika beklenir. Bu jellerin beyazlatma hızını arttırmak ve jeli aktif hale getirmek için dişlerin üzerine Laser, LED veya Halogen ışınları tutulur. Bu ışınların tıpkı jeller gibi dişe hiçbir zararı yoktur.

Ayrıca işlem esnasında beyazlatıcı jelin dişetine ve dudağa temas etmemesi için dişeti ve dudaklar çeşitli ayırıcılarla örtülürler.

İşlem esnasında hastalar çok rahattırlar. Dişçi koltuğunda rahatça televizyon izleyebilirler, dergi okuyabilirler.

[Başa Dön]

Ev Tipi Beyazlatma (Home Bleaching)

Bu yöntemde öncelikle hekim hastasından ölçü alır. Bu ölçüler sayesinde hastaya şeffaf plak yapılır. Kişilerde bu plağa hekimden aldıkları beyazlatma jelini sürerler ve bu plağı takarlar(tercihen gece yatarken). Ortalama 1 ya da birkaç ay sonra beyazlatma işlemi tamamlanır.

Hangi Yöntemle Beyazlatma Daha İyidir?

İki yönteminde herhangi bir zararı yoktur. Ancak kişilerin evde yaptığı beyazlatmada, hasta tarafından yapılan doz hatalarıyla karşılaşabilmekteyiz. Ayrıca, evde yapılan beyazlatmada 1 aydan önce yeterli beyazlatma sağlanamazken, ofis tipi beyazlatmada ortalama 45 dakikada sonuca güvenle ulaşılır.

Herhangi Bir Zararı Var Mıdır? Güvenli Midir?

Diş beyazlatmanın dişlere herhangi bir zararı olmadığını ortaya koyan 1000’den fazla bilimsel çalışma vardır.

Beyazlatma Kimlere Uygulanabilir?

Dişlerinin renginden memnun olmayan herkese güvenle uygulanabilir.

Beyazlatma Sonrası Geçici Hassasiyet Olur Mu?

Yeni gelişen teknolojiyle birlikte beyazlatma sonrası ilk 24 saatte oluşabilen geçici diş hassasiyeti artık ortadan kalkmaktadır. Ancak yinede bazı hastalarda sadece ve sadece ilk 24 saat için geçerli olan geçici hassasiyet görülebilmektedir.  Bu hassasiyet ağrı kesici kullanımı ve hassasiyet giderici ilaçların dişe sürülmesiyle kolaylıkla ortadan kalkmaktadır.

Beyazlatma Sonrası Diş Rengi Tekrar Koyulaşır Mı?

Dişler her zaman için eskisinden daha beyaz olacaklardır. Yılda 1 kez yapılacak olan kısa süreli (ortalama 10 dakika) pekiştirme beyazlatma seanslarıyla diş beyazlığı rahatlıkla korunabilir. Ayrıca beyazlatma yaptıran kişilerin beyazlatıcılı diş macunları kullanması da dişlerin beyazlığını korumasında etkili olacaktır.

[Başa Dön]