Periodontoloji

Dişeti sağlığı en az diş sağlığı kadar önemlidir. Ne yazık ki toplumumuzda diş kayıp kayıplarının birinci nedeni dişeti hastalıklarından kaynaklanmaktadır.

Dişeti hastalıklarının ve diş kayıplarının temel nedeni diştaşlarıdır. 6 ayda bir yapılacak olan periyodik diştaşı temizliği ile dişeti sorunlarının önüne geçilebilir. İlerlemiş vakalarda cerrahi müdahale veya lazer ile tedavi yapılır. Günümüzde lazer anestezisiz veya çok az aneztezi ile güzel sonuçlar vermektedir. Lazer, hızlı sonuç vermesi, steril ve kansız olması bakımından cerrahi müdahalelere alternatif olmuştur.

Dişeti Hastalıklarının Sebepleri Nelerdir?

Temel sebep bakteri plağıdır. Dişler üzerindeki bakteri plağı temizlenmez ise zamanla dişler üzerinde tartar oluşumu başlar.

Ayrıca; genetik faktörler, sistemik hastalıklar, ilaç kullanımı, sigara, dengesiz beslenme, gebelik ve stres diğer etken faktörlerdir.

Dişeti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Dişeti hastalıkları, derin çürüklü dişler gibi ağrı yapmadığından birçok hasta tarafından geç fark edilmektedir. Dişeti hastalıkları genellikle kronik ve sinsi bir seyir izlerler. Birçok hasta bu yüzden aşırı dişeti çekilmeleri ve dişlerde sallanma gibi çok geç kalınmış zamanlarda  hekime başvurmaktadır.

  • Dişetlerinde kanama,
  • Ağız kokusu,
  • Dişetlerinde şişlikler, kızarıklıklar,
  • Dişlerde hassasiyet,
  • Tartar,
  • Dişlerde sallanma, uzama, yer değiştirme.

[Başa Dön]

Sağlıklı Dişetleri Nasıl Olur?

  • Pembe renkli,
  • Fırçalarken veya yemek yerken kanamayan,
  • Diş ile düzgün sınırlı bir hat halinde,
  • Portakal kabuğu gibi hafif pürüzlü.

Dişeti hastalıklarından korunmak mümkün müdür?

Elbette mümkündür. Dişeti hastalıklarının önlenmesinde birinci görev kişinin kendisine düşmektedir. Kişi dişlerini sağlıklı bir durumda korumak için günlük ağız bakımını doğru ve düzenli yapmalıdır. Dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Dişlerin üzerindeki bakteri plağı uzaklaştırılmalıdır. 6 ayda bir diş hekimine düzenli aralıklarla gidilmeli, kontrol ve tedavi uyarıları dikkate alınmalıdır.

Dişeti hastalıklarının tedavisi nedir?

Gingivitis gibi basit dişeti hastalıklarının tedavisi diştaşı temizliği ve hastanın düzenli ağız bakımını içerir. İlerlemiş periodontitis vakalarında ise lazerle veya cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Lazerle yapılan dişeti operasyonları hızlı sonuç vermesi, düşük anestezi gereksinimi, hem hekim hem de hasta için kolay olması, kansız ve steril olması bakımından bıçakla yapılan flep operasyonlarına alternatif olmuştur.

Yöntem cerrahi de olsa lazer ile de olsa dişeti operasyonlarında dişeti çekilmesine sebep olan diştaşları temizlenir ve enfekte dokular ortamdan uzaklaştırılır.

[Başa Dön]