İmplantoloji


Diş İmplantları ağızda eksik dişlerin tekrar yerine konulması amacıyla yapılmış titanyum esaslı yapay diş kökleridir.


Diş implantları doğal dişlere tartışmasız en iyi alternatif olup, diğer protezlere göre daha iyi estetik, daha iyi konuşma ve daha iyi çiğneme sağlarlar.


[Başa Dön]

İmplant Hangi Durumlarda Yapılır?

Her türlü diş eksikliğinde diş implantları uygulanabilir. Bu eksiklik tek diş olabildiği çok diş eksikliği de hatta tamamen dişsiz damakta olabilir.

[Başa Dön]

Tek diş eksikliğinde komşu dişlerde herhangi bir işlem yapmadan ve zarar vermeden implant yapılır. İmplantlar doğal dişlerle birlikte köprü ayağı olarak kullanılabilirler.

Tam dişsiz ağızlarda implantlar, damak protezlerini çeneye bağlarlar. Böylelikle protez yerinden oynamaz, çiğneme ve konuşma sorunsuz hale gelir.

[Başa Dön]

 

İmplantlar nasıl yapılır? Ağrı olur mu? Zor mudur?

İmplantın çene kemiğine yerleştirilme işlemi ortalama 15 - 20 dakika kadardır. Tıpkı dolgu yapımı ya da diş çekimi gibi lokal aneztesi ile yapılır. İmplant yapılacak bölge uyuşmuş olduğundan hasta kesinlikle ağrı hissetmez. İmplant yerleştirilmesi gayet basit bir işlemdir.

İmplant işlemi hastadan röntgen filmi alınmasıyla başlar. Cerrahi işlemde lokal aneztezi yapılır ve implantın yerleştirileceği yuva kemik içinde açılır. İmplant yuvaya yerleştirilir ve dikiş atılıp kapatılır. Bundan sonra ortalama 2 – 3 ay kemik ile implantın kaynaşması beklenir. Bu bütünleşme tamamlandıktan sonra protez safhası başlar.

İmplantın cerrahi işlemi sonrası birkaç gün çok hafif bir ağrı ve ödem (şişlik) olabilir. Bu sorun ağrı kesici ve şişlik giderici ilaç kullanımıyla kolaylıkla aşılır.

İmplant üstü protezler porselen diş ve damak protezleridir. Hastanın yüzüne en uygun şekilde, en uygun formda ve en uygun renkte dişler yapılarak tedavi tamamlanır. İmplantüstü protezin yapım aşamaları, normal protezlerin yapım aşamasından farksızdır.

İmplantların Avantajları Nelerdir?

  • Daha iyi estetik,
  • Daha iyi çiğneme,
  • Komşu dişlere zarar vermeme,
  • Daha iyi konuşma.

İmplant Herkese Uygulanabilir Mi?

Yeterli kemik seviyesine sahip her bireye implant uygulanabilir.

Bu tedavi için herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Kemiğin kalitesi, hastanın genel sağlık durumu da etken faktörlerdir.               

Üst büyükazı dişlerin erken kaybına bağlı kemik eksikliği durumunda sinüs lifting işlemiyle ilgili bölgeye kemik tozu konulur ve yeniden kemik kazandırılır. Bu tip durumlarda da implant yapılabilir. 

İmplantların Ömrü Ne Kadardır? Başarı Oranı Nedir?

Sağlıklı bir dişin ağızda kalma süresiyle, implantın ömrü aynıdır diyebiliriz. 

İmplantın ömrünü etkileyen ilk faktör hekimin bilgi ve tecrübesidir. Kullanılan implant tür ve marka seçimi de önemlidir. İmplantın ömrü; hastanın genel sağlık durumu, implantların temizlik ve bakımı ile yakından ilgilidir. İmplantaların ağızda 30 yıl sorunsuz  kaldığı vakalar vardır.

Ülkemizde faaliyet gösteren bir çok implant firması başarı oranlarının %97’nin üzerinde olduğunu bildirmişlerdir.

[Başa Dön]