Çene Cerrahisi

1- Diş Çekimleri

Modern diş hekimliğinin temel amacı dişleri çekmeden ağızda tutmak olsa da İleri dişeti rahatsızlıklarında ve tedavi edilemeyen dişlerde son çare olarak diş çekimi yapılmaktadır. Diş çekimi lokal anestezi ile yapılır.

20 Yaş dişi ve gömük diş çekimi

20 yaş dişleri genellikle çene kavsinde uygun yerlerde çıkamamaktadırlar. Bunun yanı sıra çeşitli nedenlere bağlı olarak çıkamamış ve dişetinin altında veya kemik içinde kalmış 20 yaş dişlerine de çok sık rastlanır.  Bu dişler apseye neden oluyorlarsa, ağrı yapıyorlarsa, ve komşu dişin çürümesine yol açıyorsa çekilmeleri gerekir.

Gömük diş çekimi dişin, kemiğin ve çenenin durumuna göre değişmekle birlikte ortalama 20 dakikada gerçekleşir. Normal diş çekiminde olduğu gibi lokal anestezi yapılır.

Çekim öncesi yapılması gereken şeyler nelerdir?
Eğer doktorunuzun önerdiği bir ilaç (örneğin antibiyotik) söz konusuysa, mutlaka saatlerine uyarak, düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Bir hastalığınız ya da allerjiniz varsa ve ayrıca bu yüzden sürekli kullandığınız ilaçlar mevcutsa, kesinlikle bunları hekiminize söylemelisiniz. Çekimden önce pıhtılaşmayı geciktiren aspirin türü ilaçlar kullanılmamalıdır. Mümkünse dişler güzelce fırçalanmalı ve bir antiseptikli suyla çalkalanmalıdır. Böylece ağızdaki bakterilerin azalması ve enfeksiyon riskinin düşürülmesi iyi olur.

Diş çekiminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

 • Çekim yarasının üzerine konan tampon  yarım saat kadar tutulmalıdır.
 • Bu tampon atıldıktan sonra, gerekmiyorsa tekrar tampon konmamalı,  oluşan pıhtının bozulmamasına özen göstermelidir.
 • Ağız suyla çalkalanmamalıdır.
 • Çekim sonrası iki saat kadar bir şey yenmemeli, bu süre dolduktan sonra da mutlaka ılık şeyler tecih edilmeli ve çok sıcak ya da soğuk yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • 24 saat sigara içilmemelidir. Sigara pıhtının bozulmasına ve yara yerinin iltihaplanmasına neden olabilir. Kuru soket denen bu durum uzun süre ağrıya sebep olur.
 • 24 saat alkol alınmamalıdır.
 • Hiç bir şekilde çekim yerine dokunulmamalı, yara bölgesi emilip tükürülmemelidir.
 • Yaralı bölge 24 saat kullanılmamalıdır.
 • Ağrı olursa aspirin dışında bir ilaç tercih edilmeli, mümkünse bunun için hekime danışılmalıdır.
 • Çekim yeri mutlaka temiz tutulmalıdır. Yara içerisine yemek artığı dolması önlenmelidir. Çekimden 24 saat sonra, yumuşak bir diş fırçasıyla bölge yavaşça  fırçalanmalıdır. Bu sırada ılık tuzlu su gargarasından da faydalanılabilir.
 • Kanamanın hafif bir sızıntı halinde 6- 24 saat sürmesi normal kabul edilmektedir. Ancak aşırı bir kanama varsa ya da bu süre aşılmışsa mutlaka dişhekimine başvurulması gerekir.
 • Aynı şekilde, uzun süren ağrı şişlik durumlarında da hekime haber verilmelidir.
 • Sızıntı şeklinde devam eden kanamalarda, ıslatılmış bir çay poşeti, gazlıbezle sarılarak yara yerine konulabilir. Bu şekilde bir süre tampon yapmak, çayın içindeki bazı maddelerin kan durdurucu özelliği nedeniyle faydalı olabilir.

Yara iyileştikten sonra neler yapılabilir?
Çekim boşluğunun yerine, duruma göre, köprü, protez ya da implant uygulanmalıdır. Diş eksikliği sindirim bozukluklarına yol açabileceği gibi, çekilen dişe komşu olan dişlerde konum bozuklukları (eğilme, devrilme vb.) ve buna bağlı olarak çiğneme sorunları da oluşabilir.

2- Rezeksiyon

Kanal tedavisiyle tam başarının elde edilemediği durumlarda apikal rezeksiyon yapılır. Bu işlemle dişin kök ucuna cerrahi işlemle ulaşılır ve dişin kökünün ucundaki apse , kist gibi oluşumlar temizlenir. Kolay bir işlem olup lokal anestezi ile yapılır. Günümüzde rezeksiyon yaparken lazerden faydalanılmaktadır.

3- İmplant

Daha fazla bilgi için... (tıklayın)

[Başa Dön]